czwartek, 24 lipiec 2014
You need to specify a list Id in the module configuration

Termin zapłaty faktury

08.08.2005

Termin zapłaty: czy liczyć od daty wystawienia faktury, czy od daty wpływu?

W odpowiedzi na pytanie, informujemy że zgodnie z przepisami Kodeksu Cywilnego (Art. 110 i następne) jeżeli początkiem terminu oznaczonego w dniach jest pewne zdarzenie (w tym przypadku będzie to data wpływu/otrzymania faktury a nie data wystawienia faktury), nie uwzględnia się przy obliczaniu terminu dnia, w którym to zdarzenie nastąpiło. Oznaczony tak termin zapłaty kończy się z upływem ostatniego dnia. Inaczej będzie w przypadku, gdy termin zapłaty określony jest konkretną datą. W takiej sytuacji termin ten upływa z tym dniem, bez względu na datę wpływu/otrzymania faktury.

Przykład

Fakturę, której termin zapłaty określono na 7 dni, wystawiono 1 sierpnia 2005. Kontrahent otrzymał ją 4 sierpnia 2005. Od 5 sierpnia 2005 rozpoczyna się upływ terminu zapłaty. Ostatecznie termin zapłaty mija 11 sierpnia 2005.

Odpowiedzi udzielili eksperci firmy DORADCA Zespół Doradców Finansowo-Księgowych Spółka z o.o. GRUPA FINANS-SERVIS z siedzibą w Lublinie

 
Wersja do druku Drukuj
« nowszy artykuł   starszy artykuł »